Ft 0

Kosár

Nincsenek termékek a kosárban.

Hogyan optimalizáljuk a logisztikai folyamatokat csomagolással?

A csomagolástechnika és a logisztika területe több ponton is szorosan kapcsolódik egymáshoz, mivel a csomagolóanyag típusa, kialakítása, valamint az intelligens megoldások alkalmazása hatással bír a logisztikai folyamatok gördülékenységére.

Éppen ezért logisztikai szempontból is lényeges, hogy elegendő figyelmet fordítsunk az optimális csomagolás kiválasztására. A különböző csomagolástechnikai módszerek alkalmazásának számtalan előnye van, a szállítási és az anyagmozgatási folyamatok átláthatóságának biztosításán túl, mely mind a termék gyártója, mind a szállításért és a raktározásért felelős munkatársak, végül pedig mind a megrendelő javára szolgál.

Hogyan kapcsolódik egymáshoz a csomagolástechnika és a logisztika? Melyek azok a tényezők, amelyek figyelembevételével csökkenthetők a logisztikai költségek a csomagok teljeskörű biztonságának szavatolása mellett? Olvasson tovább, és tudjon meg többet arról, hogyan optimalizálhatók a logisztikai folyamatok a Reményi Csomagolástechnika segítségével!

A csomagolástechnika és a logisztikai folyamatok kapcsolata

Ugyan a csomagolóanyagok elsődleges szerepe a termék védelmének biztosítása – a szállítás és raktározás során keletkező hatásokkal szemben —, a csomagolás hozzájárul a vállalat marketing céljainak eléréséhez, valamint a problémamentes rakodáshoz és pontos nyomonkövethetőséghez, mely logisztikai szempontból lényeges.

Éppen ezért a csomagolás tervezésénél nem elegendő a műszaki megfelelőségre törekedni, hanem célszerű más fontos szempontokat is figyelembe venni, mint:

  • a környezetkímélő anyagok felhasználását, 
  • a vevőbarát kialakítást és az átlátható címkézést,
  • a csomag útvonalát,
  • a rakodhatóságot és a szabványosíthatóságot, 
  • és az intelligens megoldásokat.

A tervezés hozzájárul ahhoz, hogy a csomag teljes életciklusa alatt találkozzon a vele szemben felállított elvárásokkal, a csomagba helyezésétől és a feladásától kezdve, a szállításon át, egészen a címzetthez való megérkezésig. Így leszünk képesek egyszerre biztosítani a termék teljes körű védelmét, a logisztikai folyamatok gördülékenységét, valamint a kifogástalan fogyasztói élményt.

Így biztosítható a logisztikai folyamatok gördülékenysége

A becsomagolt termékeket nem szabad csupán önmagukban nézni, hanem egységként szükséges kezelni, hiszen a rakodás, valamint olyan logisztikai részfolyamatok, mint a szállítás és a raktározás alkalmával az a legelőnyösebb, ha egy könnyen rakodható, egyszerűen és biztonságosan pakolható blokk kerül kezelésre.

Ehhez azonban érdemes számításba venni a szállítási segédeszközök nyújtotta lehetőségeket, és annak megfelelően alkalmazni a csomagolóanyagokat. A különböző típusú szállítótartályok, valamint a sík- és oldalfalas rakodólapok, valamint a préseltfa raklapok egyaránt stabil alapját biztosítják a logisztikai folyamatoknak. 

Így összességében elmondható, hogy a szállítás lépéseinek megtervezésekor három szinten is érdemes vizsgálni a tényezők szabványosított méreteit: a csomagolóeszközök, a szállítási segédeszközök, valamint a szállítóeszközök tekintetében.

Mi a csomagolás optimalizálásának kulcsa?

A logisztikai folyamatok optimalizálhatók a megfelelő csomagolóanyagok felhasználásával és csomagolási technikák alkalmazásával. Hogyan? A gondos tervezés előnye számtalan területen megmutatkozik. Lássuk!

  1. Döntsünk optimális csomagméret mellett!

A termék méretéhez, törékenységéhez, valamint az alakjához alkalmazott térkitöltő anyagok mennyiségéhez mérten érdemes olyan csomagméretet választani, amely optimális szállítási térfogatot eredményez. Így raklapon elhelyezve egyszerre akár több csomag is logisztikailag előnyösen szállítható. Továbbá a termékek többszörös csomagolása, azaz a dobozok halmozása és szállítási segédeszközökön való rögzítése még stabilabbá teszi a konstrukciót. 

A rakodás folyamata is eredményesebbé válik, amennyiben szabványméretű csomagolóanyagok kerülnek alkalmazásra, így a logisztikai folyamatok egységesítésén túl a szállítási eszközök helykihasználása is maximalizálható.

A csomag nem szabványméret? Megéri a plusz figyelmet!

Abban az esetben, ha a termék mérete vagy formája nem engedi a szabványméretek alkalmazását, kiemelkedően fontos a további védőanyagok – kiegészítő térkitöltők – alkalmazása, valamint a csomagok precíz rögzítése annak érdekében, hogy a szállítás során ne keletkezzen kár a termékekekben. Ugyan a logisztikai költségek ezáltal megnövekednek, ám a termék épségének biztosítását kiemelt figyelemmel érdemes kezelni. 

Célszerű tehát kicsit többet költeni a biztonságos logisztikára, minthogy végül sérült árut kapjanak az ügyfeleink, ami nemcsak a presztízsünket rombolhatja porig, hanem jelentős bevételtől is eleshetünk.

  1. Válasszunk a körülményekhez illeszkedő csomagolóanyagot!

A szabványméretű csomagolóanyag kiválasztása, a további védőcsomagolás alkalmazása, valamint a térkitöltő anyagok gondos használata által jelentősen csökken a szállítás és a raktározás során keletkezett sérülések esélye, ezzel egyidejűleg pedig a visszaküldések száma is. Az át nem vett, vagy pedig visszaküldött csomagok számának csökkenésének köszönhetően pedig a logisztikai költségek is alacsonyabbak lesznek.

A logisztikához hozzátartozik a csomag útvonalának figyelemmel kísérése is. Így csomagküldés alkalmával ahhoz, hogy a legideálisabb csomagolóanyag kerüljön kiválasztásra, ismerni kell a csomag szállításának módját – fókuszáltan a csomag útvonalára.

Más jellegű csomagolóanyagra van szükség szárazföldi-, légi- és vízi szállítás esetében, továbbá a szállítás időtartama is hatással lehet a termék épségének megőrzésére. Például egy tengeri útvonalon szállított terméket a magas páratartalom és nedves levegő miatt máshogy szükséges csomagolni, más jellegű térkitöltő anyagokkal szükséges ellátni ahhoz, hogy ne rongálódjon az akár hetekig  tartó utazás során. Ilyen esetekben fém alkatrészek küldésekor például elengedhetetlen a paraffinált papír alkalmazása, amely megvédi a terméket a korróziótól.

  1. Optimalizáljuk a szállítást és raktározást a költségcsökkentés tükrében!

A szállítási egység tömege, térfogata és a csomagok halmozhatósága, a kezelési műveletek gépesíthetősége szintén fontos információként szolgál a logisztikai folyamatok optimalizálásához, hiszen jelentősen befolyásolja a termékek sérülésmentes rakodásának és szállításának logisztikai költségét.

Mindaddig, amíg a termék a gyártótól eljut a vevőhöz, számtalan logisztikai folyamaton megy keresztül, így érdemes már a csomagolás alkalmával tudatosnak lenni és gondosan megválasztani a legideálisabb csomagolóanyagokat, hiszen a terméknek a gyártástól kezdve a raktározáson és a szállításon át egészen az értékesítésig meg kell őriznie eredeti, sértetlen állapotát. A megfelelő méretű és minőségű csomagolóanyag – standard vagy önzáró kartondoboz – kiválasztása azonban költséghatékonyan orvosolhatja a raktározás és a szállítás alkalmával felmerülő problémákat.

Az egységrakomány eredményes szállítása

Egységrakományok szállítása során a rögzítés többféle módon történhet – különféle csomagolóanyag alkalmazásával. A pántolás vagy a nyújtható fólia használata egyaránt biztonságos megoldásként szolgál. A nyújtható fólia legerősebb tulajdonsága abban rejlik, hogy egységrakomány esetében a teljes felület körbeburkolására képes, így legyen szó bármilyen méretű vagy alakú csomagról, a rögzítése stabil és biztonságos lesz. 

  1. Figyeljünk az automatizálásra és az egységesítésre!

A csomagolási és logisztikai folyamatok automatizálása egyszerűbbé, gyorsabbá és sok esetben pontosabbá teszi a csomagküldést. A termelékenység növelésével, valamint a folyamatok felgyorsításával pedig a logisztikai költségek is csökkennek.

A logisztikai folyamatokban is előszeretettel alkalmazzák az újonnan megjelenő intelligens csomagolási megoldásokat, melyeknek köszönhetően nemcsak a nyomon követés válik hatékonyabbá, hanem a raktározás is optimalizálható. A raktárterület előnyösebb kihasználásában szerepet játszanak az okos csomagolások és az intelligens címkézések is, amelyek támogatják a rendelés eredményes feldolgozását és az áruk gyorsabb elérését. 

Az intelligens csomagolás minden olyan információt tartalmaz, amely a gördülékeny csomagkezeléshez szükséges. Egyszerűen leolvasható QR kódok, valamint RFID címkék támogatják az információnyerés hatékonyságát. Segítségével mind a valós idejű nyomon követés, mind pedig a pontos készletgazdálkodás elérhető.

A fenti tippek segítségével csomagjainkat mindig időben és sérülésmentesen juttathatjuk célba. Ehhez azonban érdemes alaposan megfontolni, hogy milyen csomagolóanyagokkal dolgozunk, hiszen egy rossz választás nagymértékben növeli a sérülések esélyét. Álljunk tudatosan logisztikai folyamataink minden egyes szegletéhez, hogy mindig megbízhatóan és költséghatékonyan szállíthassuk A-ból B-be a termékeinket!

Amennyiben további hasznos tippekre és tanácsokra lenne szüksége, forduljon bátran a Reményi Csomagolástechnika Kft. szakértői csapatához, akik készséggel állnak rendelkezésére!

Kapcsolódó bejegyzések

Reményi Csomagolástechnika - csomagoló gépek, csomagoló anyagok széles választéka, tanácsadás, szervíz. Minden ami csomagolás.

Székhely: 1173 Budapest, Régivám köz 6.
Postafiók cím: 1583 Budapest (148) Pf. 95. 
Adószám: 10517923-2-13
Telefonszám: +361 459 5080 
E-mail: info@remenyi.hu 

IRATKOZZ FEL MOST

Iratkozz fel hírlevelünkre.

Copyright © 2025 Reményi Csomagolástechnika. Minden jog fenntartva
Bevásárlókosár0
Nincs termék a kosaradban!
0